W stolicy Francji odbyły się kolejne Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie. Narodowa Fryzjerska Kadra Polski w tym roku liczyła aż 16 zawodników i była najliczniejsza w histori. W tym gronie był reprezentant naszego regionu Kamil Cesarski który zajął 8 miejsce na świecie  i był najlepszy z polaków w kategorii barber

Mistrzostwa Świata w Paryżu trwały zaledwie dwa dni, ale poprzedziły je wielotygodniowe przygotowania. W sumie zawodnicy odbyli 700 godzin treningów pod okiem mistrzów świata – Andrzeja i Pawła Matrackich, Tomasza Zimnego, Pawła Piotrowskiego oraz Tindaro Orifici. Większość treningów odbywała się w Olsztynie.
– Udało nam się stworzyć Kadrę pełną wspaniałych ludzi, oddanych fryzjerstwu, swoim klientom, oddanych tej profesji bezgranicznie, a jednocześnie potrafiących znaleźć czas (często kosztem rodziny) na wyczerpujące treningi daleko od domu – mówi Andrzej Matracki, wielokrotny mistrz świata.
Pierwszego dnia zawodów nie udało się zdobyć żadnego medalu. Szczęście przyszło w poniedziałek. Na podium Mistrzostw Świata stanął olsztynianin Jacek Chamera, który zdobył brąz za fryzurę klasyczną. Rok temu Chamera został juniorskim mistrzem świata zdobywając złoto.
– Swoją juniorską karierę zakończyłem złotem, a seniorską rozpocząłem brązem, czy można sobie wyobrazić jej piękniejszy początek? – pyta retorycznie drugi wicemistrz świata.
Na podium stanęła też żeńska część Kadry. Drużynowo Joanna Jakóbek, Iwona Ostrowska i Kamila Skalska zdobyły brązowy medal. Panie stratowały w kilku konkurencjach – m.in. strzyżenie komercyjne i ślubne.
– Nasze fryzury były zaskoczeniem dla konkurencji, pokazałyśmy, że nasze fryzjerstwo jest na bardzo wysokim poziomie – przyznaje Joanna Jakóbek, która już rok temu zdobyła mistrzostwo świata. – Miały być to moje ostanie mistrzostwa, ale nie udało się obronić złota, wiec za rok tu po nie wracam – dodaje.
Za fryzury klasyczne i kreatywne drużynowo Polacy zajęli 4. miejsce – na podium stanęli: Jacek Chamera, Tomasz Sobocik i Jolanta Ratajczak.
– Brakowało tak niewiele, kilku dziesiątych punkta, ale i tak daje nam ten wynik zaszczytną pozycję w czołówce światowego fryzjerstwa – mówi Tomasz Sobocik.
Piotr Karczewski z Prabut reprezentujący Polskę w kategorii Hair Tatoo zajął 5. pozycję.
Ponadto w Paryżu wręczono nagrody w kategorii Photo Award. Pierwsze miejsce zajęła Jagoda Korzeniewska z Pruszkowa.
– Takie sukcesy tylko mnie motywują do dalszej pracy, rok temu był brąz, teraz złoto – przyznaje Jagoda Korzeniewska.
Delegaci największej fryzjerskiej federacji na świecie czyli OMC na 37. światowym kongresie wybrali tez nowego prezydenta Europy Zachodniej. Został nim Polak – Andrzej Matracki.
– To wielkie wyróżnienie i uhonorowanie mojej dotychczasowej kariery – mówi Matracki.
Swoją 4-letnią kadencje rozpocznie 15 grudnia. Jego brat Paweł otrzymał medal za zasługi dla fryzjerstwa światowego.
Poza tym kadrę reprezentowali tez w kategorii barberów (po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata) – Kamil Cesarski, Marcin Gizinski, Daniel Górka, Mario Mayer, Mahdi Saidani oraz Krzysztof Klimczak. Fryzury awangardowe przygotowywali – Piotr Karczewski, Jagoda Korzeniewska i Beata Korczynska.
Najmłodszym członkiem kadry był Marceli Drożdżyk (l.18) najstarszym Aleksander Stankiewicz (l. 75).


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *